Laos — obľúbená destinácia Francúzov a Koréjčanov

Gabka Koščová
10 min readJun 7, 2020

--

*Napísané 12. marca 2017. Pôvodne publikované na blogu gabkakoscova.sk.

V Thajsku existuje jedna pekná veta, ktorú domáci, ale aj turisti celkom radi používajú: “Same, same, but different”.

Po týždni strávenom v Laose si myslím, že je na mieste túto vetu aplikovať aj na prirovnanie Laosu k Thajsku. V podstate rovnaké krajiny, no zároveň úplne iné.

Aby som bola úprimná, do Laosu som išla s veľmi zvláštnými očakávaniami.

Bála som sa, že to bude väčšia divočina než je Thajsko. Predstavovala som si ho totiž ako veľmi chudobnú krajinu, kde nepôjde teplá voda a kde bude namiesto záchodu len diera v zemi.

Obávala som sa nejakého črevného vírusu z ich jedál, komárov, ktoré údajne prenášajú maláriu a že všetci tuktukári budú strašne otravní.

Laos ma však nečakane milo prekvapil.

Teplá voda na ubytovaní bola samozrejmosť. Ubytko sme mali vždy pekné a čisté. Dokonca som nestretla ani jedného švába, čo som sa dosť čudovala, nakoľko v našom thajskom byte sme už zabili dvoch. Áno, namiesto záchodu bola občas diera v zemi, ale zažila som už aj horšie podmienky.

Repelent sme sice vystriekali celý, ale komáre ma doštípali menej ako v Thajsku. Tuktukári nás sice otravovali neustále, ale keď sme im raz povedali, že nemáme záujem, tak prestali. Okrem toho tu bolo veľmi veľa pekných kaviarní a reštaurácií na európsky štýl.

Takže aj napriek tomu, že je Laos omnoho menej rozvinutý ako Thajsko a Laosania majú asi o troška horšie podmienky na život ako Thajci, nebola to žiadna divočina. Dokonca si dovolím tvrdiť, že bežný turista nemá ani ako pocítiť nejaký nepríjemný pocit nekomfortu. Turizmus tu už je taký rozvinutý, že cestovanie pre nás bolo maximálne príjemné a pohodlné. Až sme si hovorili, že veľmi pohodlné.

Verím, že ak by sme sa vybrali do nejakých laoských dediniek mimo turistických oblastí, mali by sme z krajiny úplne iný zážitok.

Ešte pred tým ako sa začítate, mrknite na krátke video:

https://youtu.be/3msBfhTULYU

Zaujímavosti o Laose

Ako ste si mohli všimnúť v úvode, moje očakávania o Laose boli dosť mimo. Veľa som toho o krajine nevedela, okrem toho, že má fakt nádhernú prírodu. Niečo som sa však pri potulkách Laosom naučila a tu je niekoľko zaujímavých faktov, ktoré je podľa mňa fajn vedieť:

  • Laos je jediná krajina juhovýchodnej Ázie, ktorá je vo vnútrozemí. Pokiaľ teda na dovolenke preferujete vodu a krásne pláže, Laos pre vás nebude zaujímavou destináciou.
  • Laosom sa tiahne rieka Mekong. Je to 13. najväčšia rieka na svete.
  • Laos má niečo cez 6 miliónov obyvateľov, takže počtom obyvateľov nie je až o toľko väčší než Slovensko. No za to má rozlohu takmer 250 000 m2, čo je 5 x viac ako Slovensko.
  • Takmer 50% Laosu tvorí džungľa. Dáva to však zmysel vzhľadom k hustote obyvateľstva.
  • Laos je bývalou francúzskou kolóniou, takže francúzskych cestovateľov sme tu stretli fakt požehnane. Vďaka tomu sa v Laose na každom rohu predávajú čerstvé plnené bagety a je tu možné nájsť niekoľko francúzskych kaviarničiek, “patiserii” a reštaurácií.
  • Laos je najviac bombardovaná krajina (na počet obyvateľov) v histórii. V rokoch 1964 až 1973 zhodili Američania do Laosu cez 2 milióny ton výbušnín. Históriu popisovať nebudem, keď vás to zaujíma, mrknite na ofiko stránku UXO LAO. Čo je ale brutálne, že týchto výbušnín sa ešte do dnešného dňa Laosania zbavujú. Je to strašne nebezpečné a v priemere prichádza o život kvôli nevybuchnutým výbušninám jeden človek denne. Boli sme sa o tejto veci informovať v jednom múzeu, kde sme to mali vysvetlené čierne na bielom. Je to proste masaker, ako tým stále trpia. Čo sa mi však veľmi páčilo je to, že majú fakt veľmi premakaný systém edukácie o výbušninách pre deti. Vďaka tomu sa už predišlo mnohým nehodám.

Čo sme v Laose ochutnali

A teraz už troška viac zvesela. Keďže ochutnávanie domácich jedál patrí k cestovaniu a je to v podstate jedným z dôležitých aspektov cestovania, musím určite spomenúť aj to.

Ako som spomínala vyššie, na každom rohu je možné kúpiť úžasné čerstvé bagety plnené rôznymi ingrediencami. No najlepšie boli aj tak avokádové. Avokáda v Laose boli totiž 3x väčšie a chutnejšie ako tie, čo sme kupovali v Európe.

Každý deň sme si dali aspoň jeden ovocný shake z rôzneho druhu ovocia. Najlepší bol jednoznačne mangovo banánový.

Ďalej sme si zamilovali kokosové palacinky, ktoré boli veľké asi ako OREO cookie. Takže si nepredstavujte veľké palacinky, ale malé sladké jednohubky. Boli také dobré, že sme ich nestihli ani odfotiť.

Laosania nemajú veľa typicky laoských jedál. Mali jedno jedlo, ktoré sa volalo Laarp a na ktorom si napríklad Jany veľmi pochutnal. Mne to prišlo ako klasické ázijské jedlo. Proste mäso s ryžou.

Celkovo je ale laoská kuchyňa veľmi ovplyvnená susedným Thajskom a Vietnamom. Aspoň sme si po dlhej dobe dali vietnamské PHO a nudle.

Aké sú v Laose ceny

V Laose sa platí laoským kippom. Za jedno euro dostanete niečo okolo 8500 kippov.

V porovnaní s Chiang Maiom v Thajsku je Laos o niečo drahší. Ale ak by som mala porovnať napríklad s nákladmi na thajských ostrovoch, tak ceny boli dosť podobné.

My sme za týždeň minuli okolo 150 € na osobu za jedlo, pitie, dopravu a podobne. Nezdá sa to veľa, ale záleží, s čím človek porovnáva.

Jedlo sa dalo kúpiť od 2 € (u domácich) až do 10 € a vyššie (v reštaurácii). Bagety a ovocné shakes stáli cca 1,20 €.

Čo bolo v Laose lacnejšie ako v Thajsku bolo laoské pivo BeerLao. V obchode stálo 1,2 € a v reštaurácii približne 1,5€.

Ubytko sme si našli v priemere za 25 € na noc. Doprava tuktukom vychádzala v priemere na 1 € za kilometer.

Vstupy do chrámov a iných pamiatok vyšli od 2€ až do 5€.

Čo sme v Laose videli

Na Laos sme si vyhradili len týždeň, čo je určite málo na spoznanie krajiny. Ale keď chceme pocestovať viac krajín, nemôžeme sa všade zdržiavať 2–3 týždne. To by sme museli skončiť s prácou a ísť len cestovať, a to nebol plán.

Hlavné miesta v Laose, ktoré bežne turisti navštevujú a ktoré sme stihli aj my, bol Luang Prabang, Vang Vieng a Vientiane.

Luang Prabang

Luang Prabang bol super. Aj keď v samotnom meste toho až tak veľa nie je. Často sme sa len tak flákali po nočnom trhu, či popri rieke. Pozreli sme si pár chrámov, navštívili spomínané UXO múzeum a vyliezli na miestnu vyhliadku (plnú turistov!).

Z Luang Prabangu sme si urobili aj výlet na Kuang Si Waterfall, ktoré boli vzdialené cca 25 km. Vodopády boli pre nás jednoznačne najkrajší zážitok z celého Laosu. Po ceste domov z vodopádov sme sa zastavili na motýlej farme, ktorá bola naopak najväčším prepadákom celého týždňa. Predražené umelo vybudované miesto s motýľmi, ktoré sme prešli asi tak za 5 minút. Nechoďte tam, nestojí to za to.

Cez rieku od Luang Prabangu je ešte možné prejsť do malej dedinky a vidieť ako žijú domáci. Za dedinou je veľa zelene a prírody, kde sme sa prechádzali, až kým nám úplne nehoreli mozgy z horúčavy. Ale čo bolo dôležité je to, že tam neboli žiadni turisti, čo nám úplne vyhovovalo.

Vang Vieng

Ďalšou zastávkou bol Vang Vieng. Obľúbená destinácia párty turistov a Kórejčanov.

Príroda vo Vang Viengu bola neskutočná. Celé mesto obklopujú nádherné zelené hory a lesy. Samotné mesto už také super nie je. Vang Vieng je totiž povestný opitými turistami, ktorí sa cez deň opíjajú na rieke počas tzv. “tubingu”. Ono to tak trocha vyzerá ako splav v Čechách. S tou výnimkou, že turisti chlastajú oveľa viac a vôbec to neberú športovo. Tubing vo Vang Viengu sa pred niekoľkými rokmi spájal aj s mnohými nehodami a niektorí turisti prišli dokonca o život. Kvôli tomu pozatvárali väčšinu barov a nechali otvorené len posledné 4. Príde mi to smutné, ale čo už.

My sme namiesto tubingu zvolili kajaking a prehliadku niekoľkých jaskýň. Vzali sme to ako celodňový výlet, po ktorom sme sa zhodli, že jediné, čo stálo za to, bol ten kayaking. A ten trval aj tak príliš krátko. Teraz by sme už boli múdrejší a išli na to inak a nie cez organizovaný výlet. Každopádne kajakovať a rozjímať nad krásnou prírodou bol ďalší z nezabudnuteľných laoských zážitkov. Povedali sme si, že tohto roku musíme ísť jednoznačne znova na nejaký splav.

Inak vo Vang Viengu majú ďalšiu super vec. Majú tam reštauráciu / kaviareň, ktorá celý deň premieta Priateľov (seriál). Teda pardón. Nemajú len jednu. Majú ich tam niekoľko. Len my sme narazili asi na 5 ďalších. Všetci to od seba proste okopírovali. Možno si teraz hovoríte “Kto by už chcel ísť pozerať Priateľov do kaviarne alebo reštaurácie?”. Ale my sme to s Janym po celom dni brutálne ocenili. Sadli sme si na pohodlné sedačky, kúpili si pivko a dve hodiny chillovali pri Priateľoch. Pre turistov, ktorí sa nechcú opíjať alebo sedieť v hoteli, to je geniálna vec. Nechcete to niekto urobiť v Prahe alebo v Prešove?

A aby som nezabudla. Vo Vang Viengu boli stovky Kórejčanov. Človek by si mohol myslieť, že je v Kórei, ak by práve nebol pri zmysloch a nevedel, kde sa presne nachádza. Keďže nás to veľmi fascinovalo, zisťovali sme, prečo ich tam toľko je. Prišli sme na to, že Kórejčania majú niekoľko reality show, ktoré sa odohrávajú vo Vang Viengu v Laose. Takže tam žije veľa kórejských “celebrít”. A preto sa mnohí Kórejčania počas ciest zastavia práve tu. Sranda.

Vientiane

Posledný deň sme prišli do hlavného mesta Vientiane, odkiaľ sme sa potom presúvali naspäť do Thajska.

V hlavnom meste sme už nič také zásadné nevideli. Bolo tam niekoľko dobrých reštaurácií, kaviarní a jeden veľký park, kde bolo ku večeru úplne rušno. Všetci v ňom športovali, behali, tancovali, smiali sa alebo nakupovali. To bolo fakt pekné.

Vo Vientiane teda nemám nič ďalšie, čo by som odporučila. Je tam ešte nejaký Budha park, vzdialený asi 50 minút od mesta, ale na ten sme sa už tak troška vykašľali.

Čo sa inde nezmestilo

Ešte vládzete? Ešte mám totiž pár posledných dojmov, o ktoré sa chcem podeliť.

  • Zamilovala som si totiž laoské deti. Nechápem čím to bolo, ale boli neskutočne roztomilé. Asi tým, že sme tých deti videli strašne veľa, zanechali vo mne taký pekný zážitok. Po niekoľkých dňoch som si uvedomila ešte jednu vec. Ani jedno dieťa som nevidela ani raz plakať. Možno preto sa mi tak páčili.
  • 2 x nás zastavili študenti, ktorí dostali v škole za úlohu precvičiť angličtinu s cudzincom. Boli sme z toho nadšení. Netuším, na akej úrovni je školstvo v Laose a či chodí do školy úplne každý, ale tieto interaktívne domáce úlohy mi prišli fakt skvelé.
  • Do Laosu sme z Thajska cestovali 24 hodín autobusom. Na hranici sme sa presunuli do spiaceho autobusu, čo bol neuveriteľne super zážitok. V autobuse boli ako keby poschodové postele. Jedna posteľ pre dvoch ľudí. Ak viete s kým cestujete, tak je to pohoda. Ale ak necestujete vo dvojici, môže sa stať, že skončíte v posteli s nejakým Laosanom.
  • Väčšina turistov, ktorých sme v Laose stretli, navštívila Laos ako súčasť niekoľkotýždňového výletu po júhovychodnej Ázii. Zriedkaktorý turista sa vybral len tak na dovolenku do Laosu. Teda vlastne s výnimkou tých Francúzov a Kórejčanov. Takže je pravda, že Laos ako samotná krajina asi nie je až taká žiadaná. Zaujímavejšia je ako súčasť celej juhovýchodnej Ázie.

Tak a už som na konci. Týždeň v Laose bol super. Laos ma milo prekvapil a veľa naučil. Avšak nemôžem povedať, že by vo mne zanechal nejaké extra silné zážitky, aké som mala, keď sme sa prvý krát vybrali na Srí Lanku alebo do Thajska. Na krajinu budem spomínať s peknými myšlienkami, ale neviem, či sa tam ešte niekedy vrátim vzhľadom k tomu, koľko ďalších krajín na mňa vo svete ešte čaká.

Na záver pár zaujímavých článkov, z ktorých som čerpala pred návštevou Laosu:

A ešte odporúčam tohto turistického sprievodcu od Lonely Planet (vo forme knižky). Je to sprievodca na Laos, Vietnam, Kambodžu a severné Thajsko. Ja ju nemám, ale 90% cestovateľov, ktorých som stretla, cestovali práve s touto knižkou.

--

--

Gabka Koščová

Content marketérka, copywriterka, milovníčka kníh, cestovateľka a mama. Pracovné články čítajte na blog.gabkakoscova.sk. Osobnejšie články nájdete tu.