Singapur: Zvláštna zmes národov a mesto ako vytrhnuté z Európy

Gabka Koščová
9 min readJun 7, 2020

--

*Napísané 27. marca 2017. Pôvodne publikované na blogu gabkakoscova.sk.

Keď som sa v minulosti rozprávala s kamoškou, ktorá niekoľko rokov žila v Singapure, okamžite som vedela, že tento mestský štát chcem raz navštíviť.

Zvláštne je, že po rozhovore mi utkvelo v hlave hlavne to, že sa v Singapure nepredávajú žuvačky. Omg, čo? Ale to je len jedna z mnohých vecí.

Singapur má rôzne ďalšie zvláštne pravidlá, vďaka ktorým sa udržuje čistý, moderný, bezpečný a hlavne atraktívny pre turistov, ale aj expatov.

Po 4 dňoch v Singapure musím povedať, že je to presne to, čo som čakala a možno aj troška viac. Pôsobilo to na mňa veľmi čisto, exkluzívne, bohato a často až príliš umelo.

Je to mesto niekoľkých národov. Singapurčania sú vlastne zmeskou Číňanov, Indov a Malajzijčanov. Nemajú svoj vlastný jazyk, no za to majú 4 oficiálne jazyky. Každý aj tak rozpráva - ako im to práve príde na jazyk. Ľudia pokojne povedia tri vety v mandarinčine a potom prepnú do angličtiny, ako keby sa nechumelilo. Takmer všetci sú bilingvální, no nemajú svoj vlastný jazyk. To je na jednej strane troška smutné, pretože práve jazyk robí daný národ národom.

V Singapure funguje všetko super. Majú tu premakaný systém na všetko od dopravy cez služby až po čistotu na chodníku. Celý čas som mala pocit, že tu všetko šľape ako hodinky a že sú veľmi pokrokoví. V Singapure sa človek necíti ako v Ázii, ale ako v Európe.

Na druhej strane sa tu možno niektorí ľudia necítia úplne komfortne. Človek tu má strach vyhodiť papierik na zem, aby nedostal pokutu, ktorá sa môže vyšplhať na stovky až tisíce dolárov. Osobne síce presne netuším, aké všetky prísne pravidlá v krajine platia, ale dosť sa tu všetko trestá.

Turista si určite zvládne dať pozor na tieto zákazy. Ale ak by som v Singapure žila, asi by som sa dosť často obzerala poza chrbát v strachu, či som náhodou nepovedala alebo neurobila niečo, čo sa nemá. No toto je podľa mňa daň za to, že človek žije v takto dobre fungujúcej krajine.

Ceny v Singapure

Tie sa s ostatnými ázijskými štátmi v podstate nedajú porovnať. Dali by sa však prirovnať k nejakému drahšiemu európskemu mestu ako je Londýn, či Paríž.

Čo sa týka jedla, tak v normálnej reštaurácii človek minie fakt veľmi veľa peňazí. Ale zase sa tu dá najesť za pár eur v miestnych streetfodoch, ktorých tu je požehnane. My sme našli aj pár miestnych reštaurácií, ktoré pre niekoho nebudú síce pôsobiť luxusne, ale za to sme sa tam luxusne najedli. Tipy dám na koniec.

Pivko sme si vonku nedopriali vôbec. Občas sme si ho kúpili v supermarkete, kde najlacnejšie stálo asi 5 SD.

Jedno euro je cca 1,5 singapurského dolára.

No napríklad taká káva v peknej kaviarni bola za úplne v pohode ceny. Priemer za latté, či cappucino bol 5 SD.

Pamiatky a atrakcie boli tiež dosť drahé. My sme múzeá navštívili v podstate len vtedy, keď pršalo. Inak sme si neplatili za žiadne vyhliadky ani vstupy. Je tam možnosť vidieť veľa a zadarmo, takže to ani nebolo nutné.

Ubytovanie však bolo mega mega mega mega drahé. No dobre, možno trošku preháňam. My sme ale našli najlacnejšie ubytovanie za 30 € na noc v hosteli. No po tomto pobyte sme si povedali, že už sme na hostel príliš starí a nabudúce si radšej zaplatíme 100 € za horší hotel, ale aspoň budeme mať svoj kľud.

Čo môžete v Singapure vidieť a navštíviť

Vidieť toho môžete celkom veľa. Záleží od toho, koľko budete mať času a peňazí. My sme v rámci nášho rozpočtu a času s prihliadnutím na to, že nám necelé 2 dni pršalo, stihli nasledujúce miesta a atrakcie.

Marina Bay a Gardens by the Bay

Úplne typickou turistickou atrakciou je známy hotel Marina Sand Bay a záhrady Gardens by the Bay. Aj napriek tomu že to je turisticky veľmi komerčné, dosť som si to užila. Tie záhrady sú veľmi pekné a zaujímavé, aj keď sa tu človek cíti ako v nejakej videohre. Určite odporúčam vidieť za svetla, ale aj za tmy, kedy sa nádherne rozsvietia.

Merlion park

Park, z ktorého je vidieť na Hotel Marina Bay Sands a Singapur Flyer. Nájdete tu ikonu Singapuru Merliona — mytickú bytosť s hlavou leva a s telom ryby. Pozor na neskutočné množstvo turistov, ktorí sa budú fotiť z každej jednej strany snažiac sa uloviť fotku, ako pijú z fontány Merliona.

Botanické záhrady

Veľmi príjemné miesto na cca 2–3 hodinovú prechádzku. Botanické záhrady sú zároveň parkom pre domácich, takže sú zadarmo. Platí sa akurát do časti s orchideami. Ak budete mať “šťastie”, možno niekde medzi stromami uvidíte aj veľkého jaštera.

Little India

Malá India uprostred Singapuru. My sme v tejto časti bývali, takže sme ňou prechádzali denne. Uvidíte tu mnoho zaujímavých malých farebných domčekov a na každom rohu je indická reštaurácia alebo obchod. Dá sa tu dosť luxusne najesť a určite to stojí za návštevu.

TIP: Ak sa rozhodnete pre návštevu, nechoďte tu v nedeľu. Vtedy sa tu schádzajú Indovia snáď z celého Singapuru, ktorí postávajú na ulici, pijú a kecajú. Je to celkom veľký chaos. To už sa nebudete cítiť ako v malej Indii, ale ako v Indii.

Arab street

Táto oblasť Singapuru, “patrí” pre zmenu Arabom. Nachádza sa hneď v blízkosti malej Indie a nájdete tu mnoho libanonských, či tureckých reštaurácií a obchodov. Môžete si tu dať napríklad hummus či falafel, no ceny v reštauráciách sú o niečo vyššie ako napríklad v indickej časti.

Chinatown

Čínska štvrť v Singapure. Čo by to bolo za mesto bez Chinatown? Nemala som pocit, že by sa singapurská Chinatown niečím odlišovala od ostatných, ale aj tak sme sa tu boli pozrieť. Je tu jeden veľký chrám, ktorý sa dá navštíviť a ak chcete nakúpiť suveníry, tak toto je ideálne miesto.

Clarke Quay

Bol historicky používaný ako prístav. Teraz tu je príjemná promenáda popri rieke s výhľadom na milé farebné domčeky. Nájdete tu mnoho reštaurácií a kaviarní, do ktorých môžete zapadnúť, ak máte na dovolenku vyšší rozpočet. My sme sa tu len prešli, urobili pár fotiek a pokračovali ďalej.

Fort Canning Park

Hneď vedľa Clarke Quay je menší park, ktorý možno stojí za návštevu, ak budete mať lepšie počasie. Mňa osobne park neupútal. Ale to možno preto, že sme mali celkom zatiahnutú oblohu, bolo mokro a ešte nás tu doštípali nejaké divné mušky. Takže si nezabudnite zobrať repelent, ak sa sem náhodou vydáte.

Sentosa Island

Z tohto ostrova mám zmiešané pocity. Na jednej strane pôsobil pekne, moderne a luxusne, na druhej strane na mňa pôsobil umelo. Miesto, kde jednoducho prídete minúť kopec peňazí a kde sa vám “musí” páčiť.

Boli tu však celkom pekné pláže, dalo sa ísť na prechádzku do lesa a mohli ste si vyskúšať atrakcie ako Zipline, či lezenie na stenu. Pre rodiny s deťmi je toto podľa mňa singapurský raj. Je tu mnoho atrakcií a všetci odporúčajú predovšetkým Universal Studio od Disney, ktoré vraj stojí za to, aj napriek vyššej cene 70 SD za vstup.

Takže neviem. Choďte sa sem určite pozrieť, nakoľko to je jedna z hlavných singapurských “must have” a urobte si prípadne vlastný názor.

Asian Civilisations Museum

Zabili sme tu hodinku času, pokiaľ vonku pršalo. Vstup bol 8 SD. Osobne ma z múzea najviac zaujala bohatá prezentácia typickej čínskej keramiky.

National Museum of Singapur

Toto múzeum bolo jednoznačne omnoho zaujímavejšie ako múzeum spomínané vyššie. Určite odporúčam navštíviť, ak chcete lepšie pochopiť históriu a vznik Singapuru. Cena bola 15 SD.

… Obchoďáky

Nejakým zázrakom sme vždy skončili v nejakom obchoďáku. Či už sme sa chceli schladiť, potrebovali na wcko, vybrať peniaze alebo keď sme mali chuť na niečo sladké.

Jany mi kázal napísať, že Singapur je mesto obchoďákov. Je to tak. Neviem, koľko tu tých obchoďákov majú, ale majú ich fakt požehnane a sú vždy totálne preplnené. Na tom dosť vidno konzumnosť Singapurčanov.

Ale ak ste napríklad ako ja a po dvoch mesiacoch v Ázii zrazu vidíte obchody ako H&M či Marks & Spencer, tak sa na chvíľku cítite ako doma. Alebo keď som napríklad zrazu v obchode uvidela Corny tyčinku, úplne sa mi rozžiarili oči. Takže v prípade dlhšieho pobytu v Ázii si môžete nedostatok niektorých produktov kompenzovať práve v Singapure.

Tipy kde sa v Singapure najesť

  • Din Tai Fung — Sieť čínskych reštaurácií. Veľmi pekne vyzerajúce miesto za príjemné ceny. Na výber mnoho chutných čínskych knedličiek a polievok.
  • Swee Choon Tim Sum Restaurant — troška horšie vyzerajúce, je to typicky domáci podnik. Ale mali tam luxusné jedlo, úžasný výber čínskych pochutín od knedličiek, cez smažené závitky, až po parádny dezert. Veľmi dobré ceny.
  • Singapore Zam Zam Restaurant — Jedna z lepších indických reštaurácií. Ochutnajte ich klasiku “Murtabak”, čo vyzerá ako mäsová palacinka, ale je to fakt dobré.

Tipy na kaviarne v Singapure

Ak máte radi klasické hipsterské kaviarničky, určite vás potešia tieto tipy:

Tipy ako v Singapure ušetriť

Ako som vravela, Singapur je fakt drahý. Ale dá sa užiť aj tak. Ak viete cestovať skromne, ide to úplne v pohode. Ako na to?

  • Kúpte si kartu na metro. Stojí 12 SD, z čoho 5 SD sú nevratné a 7SD už máte dobitých na cestovanie. Určite sa to ale oplatí a v zásade sa vám to vráti. S dobitou kartou budete mať oveľa lacnejšiu cestu, ako keby ste si lístky kupovali samostatne a zároveň to je aj jednoduchšie. Pre porovnanie: Cesta na letisko stojí normálne 2,20 SD a s nabitou kartičkou to vyšlo 1,50 SD. Poznámka: Karta sa dá dobíjať len čiastkou 10 SD, ale ak vám na konci na karte niečo ostane, tak vám peniaze vrátia.
  • Nestravujte sa v drahých reštauráciách. Využite niektorý z mnohých Food centier. Väčšinou to vyzerá ako stará obytná bytovka, je na nej napísané “Food center” a nájdete tam mnoho stánkov s jedlom od 3 do 6 SD.
  • Nekupujte si zbytočne predražené lístky na turistické atrakcie. Typický príklad je vstup do platenej časti záhrad Marina by the Bay. Stojí to okolo 30 SD a podľa lokálnych ľudí to ani za to nestojí. Veľká časť záhrad je dostupná zadarmo.
  • Balenú vodu si nekupujte v 7 eleven. Je tam strašne predražená. Radšej si ju kúpte v nejakom supermarkete, ktorý vlastnia Indovia. Vyjde to aj 3x lacnejšie. V ideálnom prípade pri sebe majte prázdnu fľašu a vodu si napustite v niektorej z fontánok s pitnou vodou. V Singapure ich je požehnane a najčastejšie sa nachádzajú v blízkosti toaliet.
  • Ak budete hľadať ubytovanie, tak určite cez AirBnb. My hľadáme ubytovanie cez AirBnb vždy. Akurát v Ázii väčšinou využívame Booking alebo Agodu. Pri bookovaní ubytka v Singapure som z nejakého nepochopiteľného dôvodu nepozrela AirBnb, kde som spätne našla oveľa lepšie miesta na prespanie za rovnakú cenu. Aj keď väčšina z ponúk boli hostely z bookingu, stále tam bolo čo vyberať.

Dúfam, že vám tento článok pri plánovaní vašej cesty do Singapuru aspoň troška pomôže, prípadne vás namotivuje toto mesto navštíviť.

Ak máte ešte nejaké vlastné tipy na Singapur, napíšte do komentárov, určite tým niekomu pomôžete.

Články z ktorých som čerpala pred návštevou Singapuru:

Ak si nechcete plánovať cestu do Singapuru sami ale chcete mať zabezpečený celý zájazd s dopravou, ubytovaním a prípadne stravou, pozrite sa na ponuky last minute zájazdov do Singapuru na stránkach môjho klienta. Určite odporúčam.

A v prípade, že zháňate do Singapuru kvalitného sprievodcu vo forme knihy, tak odporúčam klasiku od Lonely Planet.

--

--

Gabka Koščová

Content marketérka, copywriterka, milovníčka kníh, cestovateľka a mama. Pracovné články čítajte na blog.gabkakoscova.sk. Osobnejšie články nájdete tu.